Založ si blog

Predlžovanie životnosti jadrových blokov a plány na výstavbu nových

Pokračujeme v odpovediach na otázky čitateľa blogu Prevádzková bezpečnosť slovenských atómiek zn. Fisherman:

Fisherman: Vďaka za fakty, ktoré sú odborníkom všeobecne známe.

Odpoveď: prirodzene naše blogy sú určené širšej verejnosti. Odborníci majú detailnejšie možnosti pracovať s nimi pri svojej profesii.

 

Fisherman: Ale V2 v Jaslovských Bohuniciach bude treba odstaviť do roku 2035. S prevádzkou AE Dukovany sa tiež nepočíta po roku 2035. Úvaha o tom, ze EBO V2 je možné bezpečne prevádzkovať 60 rokov, je čisto teoretická….

Odpoveď: Vlády SR a ČR sa zaoberajú otázkou včasnej náhrady jestvujúcich výrobných kapacít elektrickej energie v budúcnosti. Plány pre nový jadrový zdroj pôvodne vyšli z názoru vládnej energetickej politiky z roku 2006, a boli potvrdené v Energetickej bezpečnostnej stratégii SR v roku 2008. Úvahy o prípadnom novom reaktorovom bloku pre Bohunice boli oznámené v apríli 2008, kde sa predbežne počítalo so zdrojom  o výkone 1000-1600 MWe, pravdepodobne s použitím západnej technológie, s tým aby budúce reaktory boli schopné používať aj palivo MOX. Štátna spoločnosť JAVYS vytvorila spoločne s českou elektrárenskou spoločosťou ČEZ spoločný podnik JESS (Jadrová energetická spoločnosť Slovenska), ktorej hlavným cieľom je príprava nového bloku, resp. blokov pre Bohunice. JAVYS drží 51% a ČEZ 49% akcií. Akcionárska dohoda bola podpísaná v máji 2009. V septembri 2012 JESS ohlásil, že majú ponuky od šiestich dodávateľov (Westinghouse AP1000, ATMEA 1100, Mitsubishi APWR 1700, Atomstrojexport MIR 1200, KHNP APR 1400 a Areva EPR 1600). Niektoré rozhodnutia boli ovplyvnené výmenou vlád SR keď v auguste 2010 novozvolená stredo-pravá vláda povedala, že je záujem v projekte pokračovať, ale nebude ponúkať žiadnu finančnú podporu. Nová ľavicová vláda sa v apríli 2012 zaviazala k urýchleniu projektu a v novembri 2014 bol projekt potvrdený. Prípravné práce na projekte prebiehajú. Prebehlo posúdenie vplyvov na životné prostredie [EIA], a v apríli 2016 Ministerstvo životného prostredia oznámilo svoj zásadný súhlas pre projekt. JESS vtedy oznámil, že asi polovica z príprav je kompletná a že budú pracovať na kritériách pre výber dodávateľa jadrových technológií.

Realizácia nového jadrového zdroja umožní splniť záväzky, ktoré Slovenská republika prijala v oblasti zníženia emisií skleníkových plynov pri súčasnom zabezpečení spoľahlivej dodávky elektrickej energie z vlastných kontrolovaných zdrojov pre potreby hospodárstva a občanov. Od dostupnosti elektrickej energie závisia funkcie všetkých sfér ekonomiky aj životných podmienok obyvateľov.

Pokiaľ ide o predĺženie životnosti blokov JE v Jaslovských Bohuniciach, Mochovciach a v Dukovanoch nad ich projektové hodnoty, boli vykonané analýzy a  opatrenia pre tento účel a už prebieha povoľovacie konanie pre bloky, ktorých sa to týka. Situáciu komplikuje aj nutnosť splnenia „po-Fukušimských“ opatrení vyplývajúcich z tzv. záťažových testov všetkých jadrových elektrární vo vzťahu k prírodným podmienkam.

Čo sa týka nových jadrových energetických zdrojov v Českej republike, tak reálne to vyzerá dnes tak, že pri ideálnych podmienkach, teda ak v tom procese nevzniknú nejaké nepredvídané ťažkosti, je možné predpokladať že by mohli začať vyrábať elektrickú energiu najskôr tak o dvadsať  rokov. Podľa politických predstaviteľov ako aj podpory obyvateľstva je pre Českú republiku jadrová energetika tá správna cesta! Námestníčka ministra priemyslu pro energetiku Lenka Kovačovská vyhlásila, že „Pokud máme reálně naplnit ambiciózní cíle, které si Evropa v rámci dekarbonizace elektroenergetiky stanovila, bez jaderné energetiky to nejde…“. Zo zadania  ktoré bolo vládou ČR schválené vyplýva požiadavka, aby nové bloky boli postavené a spustené do prevádzky skôr ako budú súčasné prevádzkované bloky v Dukovanoch odstavené! To vychádza na roky 2035 – 2037, a vláda ČR preferuje aby to bolo v Dukovanoch. V tejto súvislosti môže u čitateľov vzniknúť otázka v súvislosti s bývalým tendrom pre Temelín. Tender ktorý prebiehal v rokoch 2009 – 2014 bol nie úplne tradičný – ČR išla cestou otvoreného výberového konania pre jadrovú elektráreň – ale nakoniec bol aj tak zrušený. Tento tender bol pripravovaný ešte v roku 2008 a v tej dobe boli iné predstavy o tom, ako sa bude vyvíjať spotreba elektrickej energie. Bolo to ešte pred hospodárskou krízou a ceny energií rástli neskutočným tempom (elektrina bola na trhu za cca 90 eur za MWh). Nikto nepočítal s krízou a poklesom spotreby, a v tej dobe sa taktiež ešte neprejavovali tak silne efekty zvyšovania energetickej účinnosti. Dnes môžeme napríklad v Nemecku vidieť hospodársky rast, ale pritom stagnáciu spotreby elektriny. A analogicky sa to dokonca predpokladá už aj v Číne. Pôvodný základný scenár ČEZu pred deviatimi rokmi bol postavený na žiadosti o predĺženie životnosti Dukovanských blokov na šesťdesiat rokov. V súčasnosti ČEZ pracuje (aj vplyvom legislatívy EU a taktiež braním do úvahy spojených výdajov), s predĺžením životnosti na 50 rokov. A analogicky ako sme to už uviedli vyššie, berú naši susedia do úvahy sociálno-ekonomické a bezpečnostné aspekty, a nechcú opustiť lokalitu Dukovany a rozvíjať iba Temelín. Pre nové bloky už dnes Česká republika nehľadá dodávateľa elektrárne na kľúč, ale hľadajú  dlhodobého strategického partnera pre českú jadrovú energetiku a strojárenstvo (ktoré by dodávalo veľkú časť zariadení a objektov elektrární), a zároveň spoluinvestora. Vzhľadom na technologický rozvoj na báze prvkov pasívnej bezpečnosti sa predpokladá, že nový jadrový blok už bude projekt na sto rokov…. A tam už nejde iba o to aká je cena, ale aj o to akým spôsobom bude strategický partner ochotný podieľať sa na rizikách s takýmto dlhým projektom. Ide o činnosti od naprojektovania, výstavby, spustenia, cez prevádzku, až po bezpečné odstavenie. Ako pre verejnosť povedala už spomínaná námestníčka ministra ČR “Pokud by vše šlo naprosto ideálně, zahájení fyzické výstavby lze očekávat někdy kolem roku 2025”….

 

Pozn.: Otázkou vhodnosti typu nového reaktora pre Slovenskú republiku a spôsobu jeho financovania sa budeme zaoberať v ďalšom blogu.

Z podkladov členov sekcie seniorov Slovenskej nukleárnej spoločnosti upravil Administrátor blogu „veteranijadra“.

Príprava pracovníkov pre atómové elektrárne

06.12.2017

Od čitateľa J. K. sme dostali dopyt: V poslednom období boli v niektorých novinách uverejňované informácie o výpovediach pracovníkov jadrovej elektrárne, a aj o tom „že sú nenahraditeľní“. viac »

Aké reaktory pre SR a ako ich stavbu financovať?

09.06.2017

Na dobré otázky nie je ľahké rýchlo odpovedať. Pokúsime sa preto s istým odstupom odpovedať čitateľovi, ako sme avizovali v našom predchádzajúcom príspevku: c) Fisherman: aký typ reaktora viac »

Prevádzková bezpečnosť slov. atómiek – odpovede čitateľovi area52

03.04.2017

K blogu Prevádzková bezpečnosť slovenských atómiek prišli zaujímavé otázky/komentáre čitateľov area52 a Fisherman. Keďže otázky súvisia len nepriamo s daným blogom, rozhodli sme sa využiť viac »

triblavina,kamion,dialnica D1

Súvislá diaľnica do Košíc bude skôr cez Maďarsko ako cez Slovensko

11.12.2018 21:23

Bratislava a Košice budú prepojené súvislou diaľnicou minimálne o päť rokov skôr cez územie Maďarska než cez Slovensko.

štrasburg, streľba

Na vianočných trhoch v Štrasburgu sa strieľalo, hlásia obete

11.12.2018 21:17, aktualizované: 23:48

Šlo o teroristický útok, pri ktorom zahynuli najmenej dvaja ľudia, ale niektoré zdroje hovoria až o štyroch mŕtvych.

francúzsko, žlté vesty

Egyptská vláda údajne zakázala predaj žltých viest v obavách z demonštrácií

11.12.2018 20:27

Zakázané predávať žlté vesty majú obchodníci jednotlivcom, nie firmám.

donald trump

USA zaradili Pakistan na zoznam krajín porušujúcich náboženské slobody

11.12.2018 19:32

Presun na čiernu listinu umožňuje, aby USA na Pakistan uvalili sankcie.

veteranijadra

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 9906x
Priemerná čítanosť článkov: 1101x

Autor blogu

Kategórie